Zdraví a krása

Pocit váznutí sousta v jícnu

Pocit váznutí sousta v jícnu

Problémy se stravováním nejsou nijak příjemné. O to horší to je, když se potíže objevují častěji nebo dokonce nevymizí. Podívejte se, co můžete dělat, jestliže máte tyto problémy.

S největší pravděpodobností se totiž jedná o dysfagii, čili obtížné polykání potravy. Může to být velmi obtěžující, neboť neléčená dysfagie se časem obvykle velmi zhoršuje, až nakonec nebudete moci jíst vůbec.

Dysfagie

Pocit váznutí sousta v jícnu je nepříjemný stav. Tato nemoc, která je mnohými lékaři považována pouze za příčinu, vzniká onemocněním hltanu (v tomto případě se bavíme o horní dyfagii) či jícnu (toto je váš případ, máte pocit, že vám sousto uvázlo v jícnu). Nemusíte pociťovat bolest při polykání, ale sousto se vám jakoby zasekne na cestě do žaludku.

Mohlo by vás také zajímat: Pocit na zvracení, ale nezvracím 

Nemoc se může zhoršovat

Většinou se nestává, že by nemoc zmizela sama od sebe. Dysfagie je způsobena buď zánětem jícnu nebo nádorem, který se zvětšuje. Pokud zaznamenáte, že kromě pevné stravy stěží zkonzumujete i stravu tekutou, neměli byste toto onemocnění dále přehlížet.

Další symptomy dysfagie

Kromě potíží při polykání vašeho oblíbeného pokrmu můžete zaznamenat také tyto problémy:

  • polykání může být bolestivé
  • pocit uvíznutí sousta v oblasti od krku k hrudníku, či za hrudní kostí
  • nadměrné slintání
  • hlas je chraplavý
  • jídlo se vrací zpět do úst
  • pálení žáhy
  • žaludeční šťávy zaseklé v jícnu
  • hubnutí
  • během stravování je častý kašel až dušnost

Jaké další nemoci může dysfagie doprovázet?

Níže je tabulka s nemocemi, které dysfagie může doprovázet, a v kolika procentech případů se dysfagie u těchto chorob vyskytuje.

Cévní mozková příhoda50%
Roztroušená skleróza mozkomíšní44%
Amyotrofická laterální skleróza60%
Cerebrální traumata50%
Parkinsonova choroba35%
Alzheimerova choroba84%

Kdy zajít k lékaři

Nejlépe okamžitě, jakmile zpozorujete, že potřebujete více času a úsilí, abyste jídlo či tekutiny dopravili do žaludku. Pokud budete tento problém ignorovat, může se lehce stát, že nebudete moci polykat vůbec. Lékař vám dokáže pomoci a nabídne nejlepší řešení. Ani krátkodobou (akutní) dysfagii byste ale neměli podceňovat – při jedení hrozí udušení! Je mnohem lepší být u lékaře zbytečně než podcenit vaši potíž.

Kdy lékař není zapotřebí?

Pokud se najíte příliš rychle a zejména pokud jídlo dostatečně nerozžvýkáte, nic strašného se neděje, ale takto si na tuto nemoc můžete zadělat.

DŮLEŽITÉ: Pokud u tohoto případu nezaznamenáte návrat sousta do úst, okamžitě svěřte své zdraví odborníkům, může se jednat o horší nemoc, kterou může diagnostikovat lékař.

Zdroj: Mayoclinic.org