Bydlení a zahrada

Norský styl bydlení: Čím se vyznačuje?

Norský styl bydlení: Čím se vyznačuje?

Chcete zařídit své bydlení do norského stylu? Skandinávské styly jsou hitem posledních let a dle jejich zásad si zařizuje své bydlení nejedna česká rodina. Nelze se tomu divit, mluvíme o velmi čistém a jednoduchém, prakticky nadčasově moderním stylu, do kterého se musí zamilovat každý na první pohled. Jakých pravidel se držet, respektive co konkrétního mít při zařizování na mysli?

Minimalismus hraje prim

Norský styl bydlení je symbolem jednoduchosti a minimalismu. Nehraje se zde na kýčovitost, jako je tomu u anglického stylu bydlení, dává se naopak přednost neutrálním tónům a pouze věcem, které jsou potřebné. Zbytečnosti nemají v takto zařízené domácnosti místo. To sami uvidíte, když budete hledat ubytování v Norsku

Ostatně v tom celý minimalismus spočívá. Není to o hromadění věcí, které stejně nevyužíváme. Je to o upřednostňování kvality nad kvantitou a zaměření se radši na méně než více.

Doplňky dotváří útulnost

To však neznamená, že byste v domácnosti zařízené do norského stylu neměli dávat přednost doplňkům nebo dekoracím. Jsou vítané, ostatně dotváří útulnost a šperkují domácnosti k dokonalosti. Nevyplácí se to s nimi přehánět, ať domácnost nepůsobí jako jedno velké skladiště. Raději dejte přednost opět pouze menšímu množství kvalitních prvků, které celkový dojem z interiéru jenom zpříjemní. 

Mezi povolené doplňky patří například polštáře různých tvarů a velikostí, které mohou být nositeli jemných vzorů, případně neutrálních nebo pastelových odstínů. Svíčky jsou nezbytností, která navíc zapojuje i další ze smyslů – čich – a obrazy s jemným motivem hezky doladí jinak prázdné zdi.

Mohlo by vás také zajímat: Jak ušetřit při rekonstrukci interiéru

Neutralita v kombinaci s výrazností

Norský styl bydlení se nese ve znamení jednoduchosti, což bylo řečeno. A to platí i při výběru barevných odstínů. Největší roli by měla hrát bílá, béžová, krémová nebo světle šedá (či podobné barevné tóny), ovšem můžete přidat i v menší míře kontrastní barvu, jakou je podzimní oranžová, hořčicově žlutá nebo tmavě zelená, která je dnes nadmíru moderní. 

V ideálním případě pokud zvolíte barevnou kombinaci, která půjde ruku v ruce s přírodními prvky v interiéru, máte vyhráno.