Zdraví a krása

Je všechna přírodní kosmetika opravdu tak dobrá? Na co si dát pozor

Je všechna přírodní kosmetika opravdu tak dobrá? Na co si dát pozor

Přírodní kosmetika je v posledních letech všude. Představuje šetrnou, ale zároveň účinnou alternativu konvenčních produktů. Možná vás ale překvapí, že většina přírodní kosmetiky obsahuje i syntetické složky – a že to nemusí být vždy na škodu.

Co je přírodní kosmetika

Začněme tím, co to vlastně přírodní kosmetika je. Ač se to může už z jejího názvu zdát jasné, možná vás překvapí, že přírodní kosmetika nemusí nutně obsahovat jen přírodní ingredience.

Definice přírodní kosmetiky

Hned na úvod je dobré vědět, že jednoznačná definice přírodní kosmetiky u nás z právního hlediska neexistuje. Obecně se ale přírodní kosmetikou myslí produkty, které obsahují vysoký podíl přírodních složek rostlinného, živočišného nebo minerálního původu a omezené množství syntetických přísad.

Většina přírodní kosmetiky, možná navzdory očekávání, alespoň určité množství syntetických látek obsahuje. Ne všechny jsou totiž škodlivé – naopak mohou díky své stabilitě, konzistenci a trvanlivosti být velmi prospěšné, a navíc je lze uměle zbavit potenciálně dráždivých a alergenních látek. Určité procento syntetických složek je proto v přírodní kosmetice normální a v pořádku.

Rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou

Rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou spočívá především v jejich složení. Zatímco přírodní kosmetika využívá ve velké míře přírodní složky a určité procento syntetických, ta konvenční to řeší opačně – je postavena na syntetickém složení, ve kterém můžete samozřejmě najít i přírodní složky.

Výhody přírodní kosmetiky

Obliba přírodní kosmetiky v posledních letech raketově roste. A není divu – kvalitní přírodní kosmetika nabízí spoustu benefitů.

Přínosy pro zdraví

Nejdůležitějším důvodem, proč lidé volí přírodní kosmetiku, je její dopad na zdraví. Je totiž obvykle nejen méně agresivní, ale navíc tělu dopřává klíčové vitamíny, antioxidanty a další látky.

K největším zdravotním výhodám přírodní kosmetiky patří:

  • Snižuje riziko podráždění pokožky
  • Je vhodná pro citlivou pokožku
  • Chrání pleť díky antioxidantům
  • Dodává pleti vitamíny a minerály
  • Zklidňuje pleť
  • Nabízí více hypoalergenních alternativ
  • Méně ucpává póry

Šetrnost k životnímu prostředí

Přírodní kosmetika nemusí nutně znamenat nižší ekologický dopad. Naopak, někteří výrobci konvenční kosmetiky kladou na ekologii a udržitelnost velký důraz a jejich produkty jsou v tomto ohledu velmi šetrné.

Velmi často je ale přírodní kosmetika v mnoha ohledech k životnímu prostředí šetrnější. Přispívá k tomu mnohdy lepší bioodbouratelnost složek a nižší uhlíková stopa (pokud výrobce využívá lokální zdroje). Není to tak ale vždy.

Nevýhody přírodní kosmetiky

Se stoupající oblibou přírodní kosmetiky může být snadné přehlédnout některé limity, které s sebou nevyhnutelně nese.

Možné alergické reakce

Ačkoliv je přírodní kosmetika obecně šetrnější, neznamená to, že nemůže pleť nijak podráždit. Naopak, mezi přírodními složkami se velmi často nacházejí alergeny. Je proto důležité pozorně číst složení a nepoužívat produkty s obsahem složek, na které jste citliví.

Vyšší cena

Využívání přírodních složek je výrazně nákladnější než využívání jejich synteticky vyrobených alternativ. Proto většina značek přírodní kosmetiky alespoň některé složky (například vitamíny) vyrábí uměle – zachová jejich účinnost, ale sníží cenu konečného produktu.

Krátká trvanlivost

Velkou nevýhodou čistě přírodní kosmetiky je to, že nevydrží tak dlouho jako ta s použitím syntetických látek. Přírodní složky poměrně rychle degradují a jsou náchylné k oxidaci.

Na co si dát pozor při výběru přírodní kosmetiky

Už jsme zmínili, že přírodní kosmetika nemá pevně danou definici. Výrobci tak mohou vlastnost “přírodní” legálně přiřknout v podstatě jakémukoliv produktu. Je proto dobré vědět, podle čeho se při výběru řídit.

Čtení složení

Přírodní kosmetika sama o sobě není zárukou perfektní účinnosti a nulového podráždění. Už jsme zmínili, že i mezi přírodními složkami se nachází řada alergenů. Je proto potřeba věnovat pozornost složení a ujistit se, že v něm není něco, na co vaše pokožka přehnaně reaguje. Stejně tak je dobré si i přes označení “přírodní” ověřit, jaké množství přírodních složek produkt skutečně obsahuje.

Certifikace a označení

Pokud chcete mít jistotu, že vaše vybraná kosmetika splňuje přísné požadavky týkající se původu surovin, jejich kvality a způsobu zpracování, hledejte na etiketě informace o její certifikaci. K nejznámějším certifikacím přírodní kosmetiky patří:

  • evropský standard COSMOS
  • certifikát francouzské společnosti Ecocert
  • právní norma ISO 12128

Tyto certifikace nevyžadují, aby byla kosmetika 100% přírodní (obvykle se obsah přírodních složek pohybuje kolem 95 %).

Závěr a doporučení

Přírodní kosmetika je skvělou alternativou ke konvenčním přípravkům. Ať se rozhodnete přejít rovnou na kompletně přírodní kosmetickou rutinu, nebo nejprve zařadíte jen několik produktů, vaše pleť to jen uvítá. Nenechte se ale unést pouhým označením “přírodní” a vždy pátrejte po tom, co přesně daný produkt obsahuje a jaký účinek mají jednotlivé složky na zdraví vaší pokožky.

Odkazy na související obsah

Chcete si toho o přírodní kosmetice a beauty světě přečíst více? Pak by vás mohly zaujmout následující články: