Bydlení a zahrada

Jak zastínit zahradní pergolu

Jak zastínit zahradní pergolu

Pergola je super místo na letní relax a odpočinek, ale nesmí vám do ní pražit slunce. Stačí správně zvolené venkovní stínění a pod pergolou můžete trávit celé dny.

Screenové rolety sladíte se vším

Ještě pár let zpátky se pergoly stínily převážně pomocí dřevěných rolet, hliníkových žaluzií nebo bočních markýz. Nově můžete sáhnout po screenových roletách, které jsou pro stínění pergol nejpraktičtější a navíc dobře vypadají.

Screenové rolety tvoří především látka potažená PVC, která vzhledem připomíná tkaninu a vyrábí se v desítkách barevných variant. Je vyrobená tak, aby ustála dlouhé deště i UV záření, takže se perfektně hodí právě na pergoly. Oproti žaluziím a klasickým roletám nepůsobí robustně, takže ji sladíte prakticky se vším.

Další výhodou látkových rolet jsou větší rozměry. Jednou roletou zastíníte i 6 metrů na šířku – oproti například venkovním žaluziím, které mohou mít na šířku maximálně 5 metrů.

V zastíněné pergole máte soukromí

Screenové rolety mají skvělou vlastnost. I když vy vidíte ven, zvenku vám dovnitř nikdo neuvidí. To ale platí pouze přes den – když večer rozsvítíte, už dovnitř vidět půjde.

Při výběru screenových rolet se zaměřte na světelnou propustnost látky, která určuje, kolik světla vám do zastíněné pergoly pronikne. Na výběr máte:

  • nejsilněji zatemňující látky (tzv. blackout) mají propustnost 0 % a vytváří pod pergolou absolutní tmu,
  • silně zatemňující látky od 1 % do 22 %
  • a mírně zatemňující látky od 23 % do 40 %.

Screeny vás ochrání před větrem i otravným hmyzem

Pro screenové rolety najdete využití i v noci, kdy ochranu před sluncem nepotřebujete.

Protože se screenové rolety montují rovnou do stojen pergoly, při úplném zatažení vytvoří celistvou plochu, která vás při večerním posezení chrání před větrem nebo otravným hmyzem. Pokud se do rolety opře vítr, nevydává téměř žádný zvuk, takže si užijete klidný večer.